Göbök a pajzsmirigy állományában gyakran fordulnak elő, a legfrissebb statisztikák alapján 100-ból 40, egyébként tünetmentes embernél is jelen lehetnek. Lehetnek nagyobbak, amik akár tapinthatóvá is válnak, míg az apróbbak jelenlétére egyéb okból végzett nyaki ultrahang vizsgálat során mellékleletként derül fény.
A nagy esetszám miatt szerencsére a pajzsmirigy göbök esetében könnyebb általános kezelési stratégiát felállítani. A diagnosztika két alappillére az ultrahang vizsgálat és az úgy nevezett vékonytű aspirációs cytológiai vizsgálat (itt az ultrahangos vizsgálat alapján gyanúsnak véleményezett göbökből egy tűvel vesznek mintát).
A cytológiai mintát elemezve a Bethesda értékelési rendszer alapján számszerűen meg lehet adni, hogy adott esetben mekkora esélye van annak, hogy a göbben rosszindulatú daganatos sejtek vannak. Ezek alapján -szerencsére ritkán, de szükség lehet műtéti megoldásra, míg más esetekben -ha alacsony a rosszindulatú daganat esélye és panaszt nem okoz- elegendő lehet a rendszeres kontroll. Ha a műtéti megoldás mindenképpen szükséges, a fej-nyaki területen jártas szakember felkeresése javasolt.