Fogászat-Szájsebészet

A legkorszerűbb felszerelésekkel berendezett, igényes környezetben tudjuk biztosítani a teljes körűfogászai- szájsebészeti ellátását betegeink részére.

Az általános fogászati beavatkozások mellett kiemelt szerepet kap rendelőnkben a szájsebészet, az implantológia, az ehhez szükséges csontpótló eljárások, valamint nem utolsó sorban a baleseteket követő teljes fogászati-szájsebészeti rehabilitáció.

E mellett foglalkozunk esztétikai fogászati beavatkozásokkal, gyermekfogászati ellátással, dentálhigiéniával, valamint a szájüregi rák megelőzését szolgáló sztomatoonkológiai szűréssel is.

Fül-orr-gégészeti koprodukcióban horkolásgátló készüléket is készítünk.

Több magán egészségbiztosítóval és ellátásszervező céggel állunk munkakapcsolatban, így ezen betegek ellátását is biztosítani tudjuk több idegennyelven is (angol, német).

Számos egészségpénztárral szintén szerződésben állunk, így azok igénybevételére is lehetőség van rendelőnkben.

Hétfőtől szombatig várjuk kedves betegeinket!

Orvosaink:

Dr. Kálmán Gyöngyi
Dr. Schmidt Antónia
Dr. Csontos Borbála
Dr. Róth Luca
Orbán Enikő

Szolgáltatásaink

A fenti beavatkozásra akkor van szükség, amikor a fogszuvasodás olyan mértéket ölt, mely a fogbelet eléri, abban gyulladást okoz, s végül a fog élettelenné válását okozza.

Ennek hátterében a szájüregi bakteriális flóra által kiváltott fogszuvasodás áll. A baktériumok ilyenkor a fogbelet is elérik, s a fogbélben levő,a fog érző beidegzését szolgáló ideg gyulladásba kerül, fájdalomreakciót vált ki. Ekkor beszélünk akut fogbélgyulladásról, mely intenzív, hasító jellegű, gyakran éjszaka, fekvő helyzetben észlelt fájdalommal jár.Akut fogbélgyulladásnak röntgen jele nincs.

Pár nap elteltével az akut gyulladás eredményeként az adott fog elhal, s akár teljesen tünetmentessé válhat. Sokszor hónapok-évek múltán, a páciensek rágáskor jelentkező fájdalom panaszával jelentkeznek. Ilyenkor a gyulladás már a fogbélen keresztül a gyökércsúcsra is kijutott, a csonthártya érző idegrostjait ingerli, így hívja fel magára a figyelmet. Krónikus folyamat már röntgen jelet ad, ilyenkor a gyökércsúcson csontfelritkulás látszódhat ( granuloma,cysta).

Akár akut, akár krónikus folyamatról van szó, a kezelés ugyanaz. A fogbelet( ér,ideg képletek) és a baktériumok által fertőzött gyökércsatorna fal egy részét kézi és gépi gyökércsatorna tágító műszerekkel eltávolítjuk. Célunk, hogy a lehető legkevesebb baktérium maradjon a gyökércsatornában. Ezt speciális gyökércsatorna átöblítő szerekkel, valamint a mechanikus tisztítással érjük el.

Általában szükség lehet a gyökércsatorna ún. gyógyszeres lezárására 1-2 hétig. Ennek során olyan ideiglenes gyökértömő anyagot használunk, mely további baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik.

A fentiekből következik, hogy a gyökérkezelés általában több alkalmat vesz igénybe. Amennyiben a gyökércsatorna kiszárítható, gyulladásos panaszok megszűntek a gyökértömés elvégezhető. A pontos gyökércsatorna hosszt speciális elektromos mérőműszerrel, ún. apex-lokátorral mérjük be. Intraoralis röntgen felvétel szintén segítségünkre szolgálhat a hosszmeghatározásban(„tűs kontroll”). Csúcsig érő, falálló gyökértömés elvégzésére törekszünk.

Amennyiben a gyökértömött fog panaszmentessé vált, a koronai rész restaurálása következik, mely történhet töméssel, betéttel, koronával, csappal és koronával.

Napjainkban az igényes, ápolt megjelenés, magabiztos fellépés nélkülözhetetlen velejárója egy szép mosoly. Pszichológiai kutatások kimutatták, hogy a rendezetlen, ápolatlan, elszíneződött, hiányos fogú személyek frusztráltabbak, fellépésük kevésbé magabiztos, mosolyogni kevésbé mernek. Továbbá egy állásinterjún a munkáltató, akár tudat alatt, sokkal gyakrabban választ egészséges mosolyú egyént az adott munkakör betöltésére, mint ennek ellenkezőjét. A növekvő esztétikai igényeknek megfelelően ma már nem csupán orvosi szempontból korrekt tömés, pótlás elkészítése a cél, hanem a maximális esztétikai szempontok figyelembe vétele is.

Barázdazárás során a frissen ( max. 0.5 éven belül) előtört maradó fog rágófelszíni barázdáinak speciális tömőanyaggal történő lezárását végezzük , előzetes preparálás/fúrás nélkül. Azoknak a gyermekeknek ajánljuk, akiknek már a tejfogaikban jelentős mennyiségű szuvasodás jelentkezett. Kisebb szuvasodások kezelését töméssel végezzük. Ilyenkor a szuvas foganyag eltávolítását és az üreg megfelelő előkészítését követően, a páciens fogszínével színazonos tömőanyagot használunk.

Amennyiben a szuvasodás adott méretet ölt, tanácsos betéttel ellátni az adott fogat. Betét lehet onlay/ inlay, attól függően, hogy az adott fog csücskeit bevonja, vagy sem. Ennek során előkészítjük a fogat, majd pontos lenyomat alapján a technikus készíti el az adott pótlást. Készülthet speciális kompozitból, kerámiából, aranyból. Megfelelő indikáció és előkészítés mellett az adott fog hosszabb távú konzervatív ellátását szolgálja,mint egy egyszerű tömés.

Egyre nagyobb igény és érdeklődés mutatkozik a „hófehér” fogak iránt. A fogfehérítés ma már elfogadott és általánosan működő eljárás. Két fajtája létezik. Az otthoni és a rendelői fogfehérítés. Otthoni fogfehérítés során a páciens fogairól lenyomatot veszünk, erre a technikus speciális sínt készít, melybe a páciens otthon fecskendezi a fogfehérítő anyagot és helyezi fel fogaira pár órára/ éjaszkára a fogfehérítő anyag koncentrációjától függően. Természetesen pontos orvosi instruálásnak megfelelően. Ilyen módszer segítségével általában 1 hét alatt éri el a páciens a kívánt eredményt.

Rendelői/professzionális fogfehérítés során speciális fogfehérítő lámpa segítségével az előzetesen fogakra felvitt fogfehérítő anyag működését aktiváljuk, gyorsítjuk. Ilyenkon magasabb koncentrációjú fogfehérítő anyagot használunk, melyet csakis orvosi felügyelettel alkalmazhatunk. Egy ülésben általában 3×15 percig alkalmazzuk a fenti módszert. Amennyiben további fogfehérítésre van szükség, másik ülésben vagy otthoni fogfehérítő módszerrel kombinálva folytathatjuk a kezelést.

A fogfehérítés gyors és hatékony módszer, azonban csak akkor lesz tartós, ha életmódváltással együtt alkalmazzuk. A fog elszíneződését az általunk elfogyasztott ételek, italok, dohányzás stb. okozzák. A kor előrehaladtával porózussá váló fogfelszínben a színes festékmolekulák lerakódnak. Ezeket gondos fogmosás sem képes eltávolítani. A fogfehérítést követő 1 hétben tilos, de utána is ajánlott kerülni az alábbi ételeket, italokat: kávé, tea, vörösbor, ketchup,piros gyümölcsök, csokoládé, dohányzás stb.

A fogfehérítés alatt, után nem kívánatos mellékhatásként fogérzékenység felléphet. Akár rendelői , akár otthoni fogfehérítést alkalmazunk speciális fluoridos védőpasztát adunk a páciensnek, mely csökkenti a fogérzékenységet és segíti a fogzománc remineralizálódását.

Fogfehérítést sz. sz. 0.5-1-3 évente lehet ill. tanácsos ismételni.

Amennyiben egy adott fog fogszerkezetében olyannyira meggyengült, hogy konzervatív megoldás( tömés,betét) nem jön számításba koronát készítünk. Nevéből adódóan a korona pótolja a hiányzó, v. meggyengült szájüregben látható,koronai részt. Anyagát tekintve lehet műanyag ( csak ideiglenes célra), fémkerámia ( fém vázra égeti a technikus a porcelánt), cirkonium és préskerámia ( teljes kerámia fogpótlások). Ma már csak és kizárólag esztétikus pótlásokat készítünk. A fentiek mindegyike ennek a kritériumnak megfelelnek.

Hídpótlásról akkor beszélünk, amikor egy-vagy több foghiányt a szomszédos fogak bevonásával, azokon történő elhorgonyzásával, több „összeforrasztott” koronával érünk el. Akkor készítjük, ha nincs lehetőség a hiányzó fog implantátummal történő pótlására. Anyagát tekintve megegyezik a koronánál felsoroltakkal.

Csapos fogmű. Abban az esetben, amikor a fog koronai része teljesen hiányzik, de mindenképp szeretnénk az adott fogat a fogpótlásba bevonni , műcsonkot kell készíteni. Kizárólag gyökérkezelt fogaknál lehet kivitelezni. A gyökértömés koronai egyharmadát eltávolítjuk, erről lenyomatot veszünk, s a technikus megmintázza a koronai és gyökércsatornába illeszkedő részt. A kész csapot beragasztjuk a fogba, s erre készülhet a korona, híd. Egyszerűbb verziója lehet a gyári csap, mely lenyomatvétel nélkül, egy ülésben elkészíthető. Anyagát tekintve lehet fém, üvegszálas és cirkonium.

A fogászati beavatkozásoknak meghatározott sorrendisége van. Akár konzerváló fogászati, akár restauratív munkák elvégzését „tiszta környezetben” illik és tanácsos végezni. A tiszta környezet alatt jelen esetben a plakk és fogkő mentes fogazatot, gyulladás mentes ínyt és fogágyat értjük.

A fogkő leegyszerűsítve a fogak felszínén visszamaradt lepedék nyálban levő ionokkal képzett megszilárdult, megkövesedett formája. Kiváló táptalaj és élőhely a baktériumok számára. Mindebből következik, hogy nem csupán esztétikai problémát okoz, sokkal inkább az alatta levő foganyag, fogágy lassú, de progresszív megbetegedését okozza. Tanácsos tehát félévenkénti rendszeres eltávolítása ( depurálás), kontrollálása, s megfelelő fogmosási technika elsajátítása. Rendelőnkben korszerű, ultrahangos fogkőeltávolító készüléket használunk.

Vannak olyan esetek is, amikor a fogkő eltávolítását követően is bizonyos elszíneződések, lerakódások észlelhetők a fogfelszíneken. Ezek eltávolítására kiválóan alkalmas egy speciális homokfúvó készülék, mely nagy nyomáson, finom abrazív szemcséket bocsát ki, ezzel távolítva el a mikrobarázdákból az elszíneződéseket. E kezelést fogfehérítés előtt is előszeretettel alkalmazzuk.

Az exodontista ( fogeltávolító és nem megtartó) szemléletet maximálisan elítélve, bizonyos esetekben azonban szükséges bizonyos fogak és az ezekkel összefüggyő gyulladások eltávolítása, kezelése. Rendelőnkben lehetőség nyílik az egyszerű fogeltávolítástól, a bonyolultabb, feltárást igénylő visszamaradt foggyökerek-, mélyen az állcsontban elhelyezkedő bölcsességfogak-, foggyökér ciszták eltávolítására, kisebb lágyrészelváltozások eltávolítására, koronahosszabbításra, ínykorrekciókra, végül a fogászati implantációra, melyet külön fejezetben részletesen tárgyalunk.

Sokszor küldenek hozzánk gócvizsgálatra pácienseket. De mi is az a góc? A góc általánosságban egy olyan letokolt gyulladás/bakteriális gyülem, mely az adott helyen akár tünetmentes is lehet, panaszokat nem okoz, de a keringés útján a szervezet más részére eljutva, ott lerakódva szekunder gyulladást, tüneteket idézhet elő. Például ekzemás bőrtünetek miatt bőrgyógyász keresi a kiváltó okot. Góc lehet egy rossz, elhanyagolt fog is akár. Gócbetegség definíciója pedig a góc által kiváltott , fent említett szekunder betegség, pl.: szívbelhártya-gyulladás, veseelégtelenség, ízületi problémák, szemproblémák, bőrgyógyászati elváltozások, de újabb kutatások szerint összefüggés lehet a koraszülés, magasvérnyomás betegség kialakulása között is! Komolyan kell tehát venni a góckérdést. Gócvizsgálat klinikai és röntgen vizsgálatból áll. Panoráma röntgen felvételt készítünk, hiszen csak így állítható fel pontos diagnózis.

Rendelőnkben korszerű röntgen diagnosztika áll a páciensek rendelkezésére.

A kiindulási státusz felvétele, pontos diagnózis és kezelési terv készítése ma már panoráma röntgen felvétel nélkül kivitelezhetlen.

Az Sirona Orthophos XG 5 Ceph röntgen készülékkel lehetőség nyílik nem csak általános panoráma röntgen , de rágóizületi felvétel, szárnyas fogfelvétel, arcüreg felvétel, fogszabályozásban használat teleröntgen és kéztőcsont felvételek elkészítésére is.

Amennyiben nem szükséges teljes fogazatról röntgent készíteni, szintén a Sirona cég Heliodent plus digitális intraorális készüléke áll rendelkezésre.

Fontos megemlíteni, hogy a fenti készülékek mindegyike digitális alapú. A digitális technika nem csak fogorvosbarát, a korábbi filmes technika korszakával szemben; de páciensbarát is. Digitális módszer jelentős sugárdóziscsökkenést jelent a páciens számára, emellett a képminőség színvonala össze nem hasonlítható filmes elődjével. A röntgen felvételeket számítógépes program dolgozza fel, lehetőség nyílik a későbbi képfeldolgozásra, mérések, nagyítások, csontdenzitás mérések elvégzésére is. A páciensről készült felvéteket igény szerint CD lemezre kiírjuk, vagy e-mail formátumban továbbítjuk a páciens számára.

A fogászati implantátum egy olyan titánból készült műgyökér, mely a hiányzó fog helyére, a csontba kerül beültetésre, s a későbbiekben az előzetesen gondosan megtervezett fogpótlás rögzítését szolgálja.

A titán allergiát nem vált ki, még tudományos kutatásoknak sem sikerült kimutatni a titánszemcsék jelentős mennyiségű szóródását a szervezet többi részébe.

A fogászati implantátumok beültetését percíz tervezés előzi meg, melyhez szükség van a klinikai vizsgálaton kívül panoráma röntgenre, valamint 3D-s CBCT-re. Csakis ez utóbbi birtokában lehet a pontos csontmennyiségről mind vertikális, mind horizontális vetületeiben tájékozódni.

Kizárólag teljesen szanált fogazat mellett végzünk implantálást. Így előzetesen a szükséges parodontológiai, konzerváló fogászati kezeléseknek már meg kell történniük, hiszen gócos fogak jelenlétében az implantum gyógyulásának esélye jelentősen csökken, hátráltatott.

Amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő csontmennyiség, szükség lehet csontpótlásra, mely történhet a szájüreg más területéről vett saját csonttal, csontpótló anyaggal, ill. ezek kombinációjával.

Az implantáció időpontja a fogeltávolításhoz képest lehet azonnali, késleltett ill. kései. Azonnali implantálásról akkor beszélünk, amikor a fogeltávolítással egy ülésben, közvetlenül azt követően történik a műgyökérbeültetés. Ez csakis optimális viszonyok között, viszonylag ritkábban jöhet szóba.

Késleltett, amikor a fogeltávolítást követően tervezetten 3-6 hónap gyógyulási időt követően történik az implantáció. Ilyenkor ideálisak a körülmények a beültetésre.

Késői implantációról akkor van szó, amikor a fogelvesztés évekkel korábban bekövetkezett, implantáció előre tervezve nem volt, s a már kissé sorvadt állcsontba szeretnénk implantálni. Ilyenkor nagyobb a valószínűséggel jön szóba csontpótlás.

Implantálni az állcsontok növekedésének befejezte után ( általában 18 éves kor felett) lehet, szinte bárkinek. Kontraindikált súlyos csontritkulásban, csontáttétet adó ( emlő, prosztata) daganatos betegeknek, akik ú.n. biszfoszfonát hatóanyagú gyógyszeres kezelést kapnak. Szintén kontraindikált erős dohányosoknak, súlyos cukorbetegeknek, bizonyos harapási rendellenességek kapcsán, s természetesen nem megfelelő szájhygiene esetén.

Az implantálás menete:

Az implantáció legáltalánosabban helyi érzéstelenítés mellett zajlik. Ínymetszést végzünk a fogatlan állcsontgerincen, így szabaddá válik az állcsont. Különböző vastagságú előfúrókkal ( vékonyabbtól a vastagabbig) kialakítjuk a korábban megtervezett, kiválasztott implantátum méretének megfelelő furatot. Ezt követően becsavarjuk a titán implantátumot. Legáltalánosabban zárócsavar kerül az implantátumra, majd varratokkal zárjuk az ínylebenyt. A műtétet követően kontroll panoráma röntgen készül, melynek segítségével ellenőrizhetjük, hogy megfelelő helyre történt-e az implantálás. Varratszedés 7-10 nap múlva történik.Ezután 3-6 hónap gyógyulási periódus következik- Ez idő alatt alakul ki az osseointegráció/csontosodás, azaz az implantátum és a csontszövet közötti mikroszkópikus szinten kimutatható kapcsolatának kialakulása.Amikor ez bekövetkezett, felszabadítjuk az implantátumot, kis ínymetszés történik, s kb. 2 hétre ún. ínyformázó csavart helyezünk az implantátumba. Ez azt a célt szolgálja, hogy egy erős és szép fognyaki ínygallér alakuljon ki, mely a későbbi pótlás esztétikájához és hosszú távú funkcionálásához elengedhetetlen. Ezt követően történik a lenyomatvétel a végleges fogpótláshoz.

Implantátumokon rögzülő fogpótlások:

1 foghiányt pótló szóló implantátum. Ilyenkor egy műgyökér pótol 1 fogat, a műgyökérre korona kerül. Ideális, hiszen a szomszédos fogakat nem kell lecsiszolni ahhoz, hogy a foghiányt pótolni lehessen.

Implantátumokon rögzített hídpótlás. Hídként szolgál az a pótlás, mely 2 v. több pillér( implantátum) segítségével mintegy áthidalja, pótolja a foghiányt. Legegyszerűbb péda erre sorvégi foghiány az örlőfogak területén. 2 implantátumon rögzülhet 3 korona. Természetesen legideálisabb minden fog helyére implantálni. Bizonyos esetekben azonban a csontmennyiség nem áll rendelkezésre, ill. az anatómiai képletek ( idegcsatorna, arcüreg) közelsége nem teszi lehetővé ezt.

All on four. Alsó állcsontot érintő teljes foghiány esetén, bizonyos esetben csontpótlás nélkül alkalmazható technika, melynek során 4 db implantátumon rögzül a fix pótlás.

Felső állcsonton rögzített fix fogpótláshoz minimum 6-8 implantátumra van szükség. Implantátumokon elhorgonyzott kivehető fogpótlások.Bizonyos esetekben nem lehetséges fix fogpótlást kivielezni. Ezekben az esetekben implantátumok segítik a kivehető fogpótlás rögzítését a szájban. Azoknak a páciensek tudják ezt leginkább értékelni, akiknek van tapasztalatuk a kivehető pótlások azon hátrányával, hogy bizonyos mozgások, étkezések során a fogpótlás sajnos gondos fogorvosi munka ellenére is elmozdulhat. Ezzel komoly kellemetlenséget, feszélyezettséget okozva a páciensnek. Alsó fogpótlás esetében már 2 db implantátumra illeszkedő gömbretenciós fej elégséges a fenti diszkomfort érzések kiküszöbölésére.

Tévhit, hogy az implantátumon rögzített fogpótlás örök életre szól, azzal kevesebb a gond, hiszen fémből készül, nem tud tönkremenni. Sőt! Az implantátumok hosszú távú szájban maradásához tökéletes szájhyigiene, rendszeres félévenkénti kontrollvizsgálat, esetleg professzionális tisztítás szükséges. Csak így lehetséges a felmerülő problémák időben történő orvoslása.

Szakorvosaink

Dr. Kálmán Gyöngyi

Fogorvos-szájsebész,
Szakmai vezető

Rendelés | hétfő-szerda-csütörtök du.
Bejelentkezés +36 30 207 40 19

Dr. Schmidt Antónia

Fogorvos-szájsebész

Rendelés | kedd du.
Bejelentkezés +36 30 207 40 19

Dr. Csontos Borbála

Fogorvos

Rendelés | kedd-péntek de.
Bejelentkezés +36 30 207 40 19

Dr. Róth Luca

Fogorvos

Rendelés | hétfő-szombat de.
Bejelentkezés +36 30 207 40 19

Orbán Enikő

Dentál higiénikus szakasszisztens

Hamarosan...

Galéria