Lenőtt nyelv – nyelvfék oldás (frenulotomia)

A babák egy része rövid nyelvfékkel születik, azaz a nyelvük a szájfenékhez az ideálisnál jobban hozzáfekszik. Ilyenkor az általában hegyes nyelvcsúcs íves, akár szív alakú is lehet. Bizonyos esetekben a nyelvet a szájfenékhez rögzítő nyálkahártya redőt fel kell szabadítani.

Mikor szükséges ezt az ún. nyelvfék oldást (frenulotomiát) elvégezni?

Amennyiben az újszülött csecsemő nem vagy nehezen tud szopni az anyamellből vagy a cumis üvegből- és ennek hátterében a rövid nyelvfék áll- minden esetben. Erre vagy már a csecsemőosztályon felhívják a szülők figyelmét vagy a védőnő, esetleg a szoptatási tanácsadó ajánlja figyelmébe a szülőknek ezt a lehetőséget.

Enyhébb esetekben táplálkozási nehézséget ugyan nem okoz a rövid nyelv, de artikulációs zavarokat igen. Bizonyos hangokat nehezen tud kiejteni a gyermek (j, ny leggyakrabban, de előfordul az r, l, s, zs, cs, sz, z, c, ill. a t, d, n kiejtési nehézség is is). Ezt pedig a pedagógus, esetleg a logopédus jelzi a szülő felé.

A frenulotomia szükségességét fül-orr-gégész szakorvos állapítja meg.  Csecsemőknél nem, kisgyermekeknél ezt követően bizonyos esetekben hangterápia is szükséges lehet.

Rendelőnkben képzett szakorvosaink gyorsan és fájdalommentesen végzik a fenti beavatkozást.