HPV vakcina, érdemes felnőtteket is immunizálni?

A Humán Papilloma Vírus (HPV) méhnyakrákot okozhat. Ez rég óta ismert tény. Azonban a HPV szerepe a garatdaganatok kialakulásában kevésbé ismert. 

Azok a szájgarat daganatok előfordulási gyakorisága, melyet a HPV fertőzéssel összefüggésbe lehet hozni (az úgy nevezett p16 pozitív szájgarati daganatok) folyamatosan nő hazánkban is- mondja dr. Szanyi Marcell fej-nyak sebész. „Ebben valószínűleg szerepet játszik a szexuális szokások megváltozása, de a háttér még nem pontosan tisztázott. Egy biztos: A HPV oltások elterjedésétől várhatunk áttörést, ennek a betegségnek a visszaszorításában.

A HPV vakcinák a szexuális aktivitás megkezdése előtt a leghatékonyabbak, szerencsére ezért már hazánkban is elérhető ez minden 12. életévét betöltött gyermek számára.

Mit tegyen az, aki gyermekkorban nem kapott védőoltást?

Felnőtt korban is mérlegelendő a HPV oltás beadásának a lehetősége. A jelenlegi szakmai ajánlás szerint a HPV oltás javasolt:

  • gyermekek és felnőttek számára 9 és 26 év között
  • 27 és 45 év között egyéni elbírálás alapján

„A felnőttkori HPV oltás beadása előtt mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálni. Ennek a kérdésnek az eldöntése kapcsán figyelembe kell venni az adott páciens személyes körülményeit (korábbi HPV fertőzések, párkapcsolati szokások, egyéb betegségek)”- dr. Szanyi Marcell szerint. 

Dr. Szanyi Marcell, Kálmán Rendelő