A fülfájdalom gyakran előforduló panasz, mely bármely életkorban jelentkezhet, azonban gyermekkorban kifejezetten gyakori. Sokan a régi berögződéseket követve ilyenkor vagy melegítik a fület, vagy valamilyen fülcseppet használnak a panaszok enyhülésének reményében.
Nagyon fontos tudni, hogy a fülfájdalom hátterében rengeteg fajta kórkép állhat a középfülgyulladástól kezdve a hallójáratgyulladáson keresztül akár az algarati daganatokig.
A gyakorlatban mégis leggyakrabban az általában felső légúti fertőzésekhez köthető középfülgyulladás, valamint a nyári időszakban gyakori hallójáratgyulladás áll a panaszok hátterében. A kettő kialakulása, kezelése, lefolyása, hajlamosító tényezői teljesen különbözőek, egyedül a fülfájás a közös pont a két kórkép között.
Normál anatómiai viszonyok mellett (ha a dobhártya nem lyukas), a hallójáratot a középfültől a dobhártya hermetikusan elzárja. Emiatt a hallójáratba cseppentett fülcsepp, nem perforált dobhártya esetén a dobhártya mögé – tehát a középfülbe – egyáltalán nem jut be, emiatt érthető módon teljes mértékben hatástalan lesz középfülgyulladás esetén. Ezzel szemben megfelelő indikáció mellett hallójáratgyulladásban ez lehet az elsődlegesen választandó kezelés.
A különböző fülfájdalommal járó állapotok megkülönböztetése mikroszkópos fülvizsgálattal lehetséges. A megfelelő diagnózis felállítása elengedhetetlen a hatékony kezelés megkezdéséhez. Sajnos gyakran találkozunk olyan esetekkel, ahol – nem megfelelő módon- középfülgyulladást próbálnak vény nélkül kapható fülcseppel kezelni a betegek, ilyenkor jobb esetben csak hatástalan a kezelés, rosszabb esetben egy másodlagos (a fülcsepp által okozott) hallójáratgyulladás is kialakulhat.