Évente 70-80.000 embernél diagnosztizálnak új rákos megbetegedést- és 32-33.000 ember hal meg rosszindulatú daganatban hazánkban.
A leggyakoribb daganatok Magyarországon:
1. tüdőrák
2. vastagbélrák
3. emlő és prostata rák
4. ajak-szájüreg-, nyirokrák
5. hasnyálmirigyrák
Tudta, hogy Magyarország világelső a fej-nyaki daganatok okozta halálozásban?
A kiemelt rizikófaktorok emögött a dohányzás, az alkohol fogyasztás és a HPV fertőzés. A dohányzás 10-30x, az alkohol 2,5x-re, míg a kettő együttes fogyasztása akár 40x-re növeli a fej-nyaki daganatos előfordulási gyakoriságát!!!
A fej-nyaki daganatok a 7. leggyakrabban előforduló daganat típus a világon (összes rákos megbetegedés 4,5%-a).
Mik tartoznak a fej-nyaki daganatok közé?
-ajak, szájüreg-, szájgarat-,
-gége- algarat-,
-orr-orrmelléküreg-, orrgarat tumorok,
-pajzsmirigy daganatok
-bőrtumorok
-nyálmirigy tumorok
-középső és oldalsó koponya bázis tumorok
A fiataloknál folyamatosan nő a fej-nyaki daganatok gyakorisága a megváltozott szociális szokások, ill. a HPV vírus fertőzés miatt (elsősorban szájgarati daganatok).
A fenti megdöbbentő tények miatt panaszmentes állapotban, ill. rizikófaktorok hiányában is min. 2 évente javasolt fej-nyaki rákszűrésen részt venni.
Miből áll a fej-nyaki rákszűrés?
Egy komplex alapos fül-orr-gégészeti szakvizsgálat magába foglalja magát a rákszűrést is. Szükség esetén (erős garatreflex, előnytelen anatómiai helyzet) a tradicionális vizsgáló eszközök mellett orrendoszkópot, hajlékony fiberoscópot vagy stroboscopot is használhatunk. HPV fertőzött páciensnél vagy magas rizikó esetén HPV szűrés is szükséges lehet.
Vegyen részt fej-nyak rákszűrésen és konzultáljon jól képzett fül-orr-gégész szakkorvosainkkal a rákmegelőző lehetőségekről, ill. a kezelési lehetőségekről!