Mikor válik szükségesség a gyökérkezelés?
Gyökérkezelés több okból kifolyólag válhat szükségessé.
Leggyakrabban akut vagy krónikus fogbélgyulladás esetén indikált, amikor a fogszuvasodást kiváltó baktériumok áttörik a fog kemény szöveteit,majd elérve a fogbelet, megbetegítik azt, és gyulladást hoznak létre.
Ezen felül még véletlen baleset kapcsán sérülhet a fog, ezáltal megfertőződik a fogbél, illetve ritkább esetben fogpótlás készülése okán válhat szükségesség, az adott fog gyökérkezelése.
Mi is az a gyökérkezelés?
Gyökérkezelés során a fog vitalitását biztosító ér-ideghálozat, azaz a pulpa eltávolítása történik a fogbélüregből és a gyökércsatornákból. A szuvasodás által fertőzött, gyulladt beltartalom eltávolításával végeredményben, egy teljes egészében kitisztított, és fertőtlenített gyökércsatornát/csatornákat kapunk.
Elkerülve ezáltal egy komolyabb gyulladásos szövődményt vagy gócos elváltozást. Az eljárás célja pedig, a gyökérkezelt fog helyreállítása és megtartása.
Gyökérkezelés lépései/menete:
Az elsődleges és legfontosabb, a szakszerű diagnózis felállítása, amelyhez sok esetben röntgenfelvétel készítése is szükséges.
A kezelést érzéstelenítés előzi meg, amely teljes egészében elzsibbasztja az adott fogat, és az azt körülvevő területet. Ennek köszönhetően, legtöbbször fájdalommentesen zajlik a kezelés.
Ezt követően a szuvasodott szövetek eltávolítása következik, annak érdekében, hogy hozzáférjünk az idegkamrához, azon keresztül pedig a gyökércsatornákhoz.
Miután megtaláltuk és feltártuk az összes gyökércsatornát- amely az adott fogtól függően változatos számban fordulhat elő – a pupla eltávolítása, valamint a csatornák fertőtlenítése, átöblítése következik.(általában 1-4 csatornája lehet a fogaknak, de ritkább esetben még több is előfordulhat).Ez a folyamat különféle eszközök segítségével történik, annak érdekében, hogy megtisztításuk a csatornákat a gyulladást okozó anyagoktól, elhalt szövetektől.
A kémiai és mechanikai tisztitást követően, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő szereket juttatunk a csatornákban, amelyek a következő ülésig a csatornában marad, így kifejtve jótékony hatását.
A legtöbb esetben, ezekután a fogat ideiglenes töméssel zárjuk, amelynek köszönhetően elkerülhető a csatornák újbóli megfertőződése.
Általánosságban, az első alkalmat egy hét szünet követ, majd a fog állapotától függően vagy egy újbóli gyökércsatorna tisztítás következik, vagy pedig elkészül a végleges gyökértömés. A folyamat addig ismétlődik, amíg a gyulladás meg nem szűnik, de elmondhatjuk, hogy általában 2-3 alkalmat jelent.
A gyökértömött fogakat, a folyamat befejeztével legtöbbször betéttel, vagy koronával látjuk el, annak érdekében, hogy megóvjuk őket az esetleges töréstől, repedésétől, amely abból fakad, hogy a fog devitális, tehát elhalt.
Gyökérkezelést okán esetlegesen fellépő tünetek/szövődmények:
A gyökérkezelések közötti napokban illetve azt követően, kismértékű fájdalom, érzékenység felléphet, amely teljesen normális, ez néhány nap/hét alatt enyhül majd megszűnik.
Amennyiben a tünetek nem szűnnek meg, hanem fokozódnak, a kérdéses fog újraértékelése, és szükség esetén a további kezelésekre kerül sor.
Indokolt esetben, fogorvos által javasolt és felírt fájdalomcsillapító és/vagy antibiotikum szedése válhat szükségessé.
Dr. Róth Luca, Kálmán Rendelő