A nátha vagy megfázás fertőző felső légúti fertőzés, amely az orrot, a torkot, az orrmelléküregeket és a légcsövet érinti.
Vírusok által okozott betegség, hátterében több, mint 200 különböző típusú vírus állhat, melyek közül a leggyakoribb a rhinovírus.
Egy átlagos felnőtt évente kétszer-háromszor, míg a gyermekek évente hat-tíz alkalommal esnek át náthás megbetegedésen!

A gyerekek évről évre gyakrabban szenvednek megfázástól, mint a felnőttek, fejletlen immunrendszerük, továbbá a közösségben a többi gyermekkel való szoros fizikai érintkezés miatt.
A megfázást okozó vírusok köhögés, tüsszentés által cseppfertőzéssel, vagy kontakt úton, a fertőzött személy által megérintett felületeken keresztül terjednek. A nátha tünetei 1-3 nap lappangási időt követően alakulnak ki. A leggyakoribb tünetek az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, rossz közérzet, fejfájás, hőemelkedés, alacsony láz, köhögés lehetnek.
Fontos a tovaterjedés megelőzése: fenti panaszok esetén lehetőség szerint a gyermek kerülje társait, a tünetek fennállta idején böcsödébe, óvodába, iskolába ne menjen. Felnőttek esetén is javasolt az immungyenge emberek elkerülése – így az idősek, csecsemők, kisgyermekek, kismamák, daganatos betegek. Viseljünk maszkot, kezünket fertőtlenítsük gyakorta!
Az esetek nagy részében nincs szükség orvosi ellátásra a nátha miatt, a legtöbb beteg 7-10 nap alatt meggyógyul.
Mindenképpen forduljon orvoshoz, ha a tünetei nem enyhülnek, vagy rosszabbodnak, három napnál tovább magas láza (38,5 Celsius fok) áll fenn, lázmentes időszak után visszatér a láza, erős torokfájása, arcfájdalma, fejfájása, fülfájása, nyelési nehezítettsége vagy légszomja alakulna ki! Ezek szövődményre utaló jelek, melyeknek felismerése és ellátása szakembert- fül-orr-gégészt igényel.
dr. Orosz Tünde, Kálmán Rendelő